Παρασκευή 23 Ιουνίου 2017

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ στα Κορίτσια του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ Μπάσκετ… ΤΣΑΚΙΣΑΝ την Τουρκία (84-55) και Προκρίθηκαν στους «4»… (Βίντεο)

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ των γυναικών έχει βαλθεί να τρελάνει την Ευρώπη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θριάμβευσε με 84-55 της Τουρκίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket που διεξάγεται στην Τσεχία.
Η «γαλανόλευκη» διέλυσε στον δεύτερο χρονικά προημιτελικό την Τουρκία και πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα του τουρνουά.
Με νέα… επική και πειστική εμφάνιση η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά πέτυχε εμφατική νίκη επί της Τουρκίας, έχοντας σε ένα ακόμη ματς ως κορυφαία την Εβίνα Μάλτση (25π.) και για πρώτη φορά στην Ιστορία της προκρίθηκε στην ημιτελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στον μεγάλο ημιτελικό του Σαββάτου θα είναι ο νικητής του αγώνα, Γαλλία-Σλοβακία, που είναι προγραμματισμένος για σήμερα το βράδυ στις 9:30.
Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84
O αγώνας
Η Εθνική ομάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να προηγηθεί με +9 (15-6, 9’13») λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά είχαν μόλις 3/13 σουτ εντός πεδιάς (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και 4 λάθη σε αυτό το διάστημα ενώ η Εβίνα Μάλτση άρχισε το ματς με 0/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα, σκοράροντας για πρώτη φορά στο ματς από τη γραμμή των βολών. Η είσοδος της Λύμουρα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τις ισορροπίες για την Εθνική Γυναικών που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ 26-15 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι της Χριστινάκη (27-28, 17’24»)!
Οι Μάλτση και Σπανού ηγήθηκαν επιθετικά της ελληνικής ομάδας που περιόρισε τα επιθετικά ατού της Τουρκίας και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-36. Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 7-0 για την Ελλάδα που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Μάλτση, Καλτσίδου (30-43, 21’26») ενώ περιόρισε τις Τουρκάλες να σκοράρουν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (40-57).
Μάλιστα η Λύμουρα είχε ήδη 7 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ ως το 30′! Στη συνέχεια το τρίποντο του Καλτσίδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (46-66, 33’12») ενώ η Φασούλα έκανε το 48-71 στο 35’40». Τελικά η ελληνική ομάδα επικράτησε με και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία – Σλοβακία.
Τουρκία: Μπίλγκιτς 2, Κόρα 1, Τσακίρ 11, Βαρντάρλι, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10 (2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουορθ 15 (10 ριμπ.), Ιβεγκίν, Σενιουρέκ, Κοκσάλ 6 (2), Ουράλ.
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1 τριπ., 7 ριμπ., 10 ασ.), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (6/13 διπ., 3/6 τριπ., 4/4 βολ., 10 ριμπ.), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χριστινάκη 9 (1), Φασούλα 6.
Αγκαλιασμένες όλες μαζί οι παίκτριες της εθνικής ομάδας μπάσκετ γυναικών πανηγυρίζουν την επική πρόκριση επί της πανίσχυρης Τουρκίας στους «4» του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας.
Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά τραγουδούσαν συνθήματα μη μπορώντας ακόμη να πιστέψουν την τεράστια επιτυχία τους.

Πηγή:hellasforce.com