Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γαλιατσάτος στην Άρση Βαρών Παίδων – Τρία μετάλλια η Σαλπιγγίδου

Το «χρυσό παιδί» της Αρσης Βαρών δικαίωσε τις προσδοκίες και σήκωσε την ελληνική σημαία στο υψηλότερο σημείο της σάλας της Πρίστινα, όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων. Ο Βαγγέλης Γαλατσιάτος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο των 94κ. ανυψώνοντας 320 κιλά και επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στη συγκεκριμένη κατηγορία, έξι μήνες μετά τον θρίαμβό του (δύο ασημένια) στο Παγκόσμιο της Ταϊλάνδης. Ο 17χρονος Κεφαλονίτης πρωταθλητής ήταν δεύτερος στο αρασέ με 144 κιλά και τρίτος στο ζετέ με 176, όπου έγινε συγκλονιστική μάχη με τον Ιταλό, Κριστιάνο Φίκο και τον Σλοβάκο Τόμας Ρόμανακ.

Οι επιδόσεις και η κατάταξη στο σύνολο, των υπόλοιπων αθλητών που αγωνίστηκαν στο Ευρωπαϊκό U15 και U17 στο Κόσοβο:
U15
Χρυσή Λιονή (58κ.) 6η (50-65-115)
Δημήτριος Τσιτλακίδης (62κ.) 7ος (83-106-189)
Μαρία Δήμητρα Μυρίλλα (63κ.) 7η (57-70-127)
Γαβριήλ Χουτσισβίλι (94κ.) 4ος (98 117 215)
Ιωάννης Καρυπίδης κατηγ (94κ.) 6ος (90-105-195)

U17 (Παίδων)
Μαρία Καρδαρά (53κ.) 7η (60-77-137)
Αναστασία Αναστασιάδου (63κ.) 12 (65-70-135)

Τρία μετάλλια η Σαλπιγγίδου!
Με την κατάκτηση συνολικά έξι μεταλλίων ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Άρσης Βαρών U15 και U17 ( παίδων ) στην Πρίστινα. Μετά τον θρίαμβο του Βαγγέλη Γαλατσιάτου στα 94κ παίδων, σειρά πήρε η Άννα Σαλπιγγίδου στα +75κ της κατηγορίας U15.
Η Σαλπιγγίδου κατέκτησε 2 ασημένια και ένα χάλκινο καθως σήκωσε 71κ αρασε (3η) 87κ επολέ ζετέ (2η) και 158κ σύνολο (2η).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ